Alüminyum Doğrama Sistemleri

Alüminyum doğramalar, isminden de belli olacağı gibi 6 m uzunluğunda mevcut olan çeşitli alüminyum profillerinin kesilerek işlenmesine kapı ve pencere olarak yaşamımıza girmesi şeklinde belirtilmektedir. Alüminyum doğrama sistemleri ve seçenekleri ısı yalıtımlı ve yalıtımsız, C60 yalıtımsız profiller, aldoks yalıtımsız profiller gibi belli alüminyum profillerden meydana geldiği söylenebilir. Günümüz ülkesi genelinde pahalı olduğu için evlerde tercih edilmemektedir. Ancak bununla beraber genelde iş yeri ve dükkan girişleri, bankalar, alışveriş merkezleri ve bunlara benzer alanlarda büyük ilgi görmektedir. Alüminyum sistemlere rakip bir sistem olarak uzun bir süredir plastik yani PVC pencere ve kapı doğramaları, piyasa genelinde yerini sağlamlaştırmıştır. Bu denli ilgi görmesinin sebebi ise, hem uygun fiyatlı olması hem de son derece uzun vadelerde ödeme olanağı sağlamasından kaynaklanmaktadır.

Ancak toplumun bilmediği bir konu vardır ki, o da PVC sistemlerinin bazı detaylarda sağlıksız olduğunun düşünülmesidir. PVC uygulamaları üretildikten kısa bir zaman sonra aşırı güneş ışığı nedeniyle koku yapma ve sararma olasılığı mevcut olan bir profilden ibarettir. Hammaddesi plastik olduğu için çok hızlı şekilde bu tür etkileri sağlayabilir. Evlerde genelde kullanılması tavsiye edilen ürün modeli ise, tamamıyla ısı yalıtım alüminyum doğrama sistemlerinden ibarettir. Zira özellik açısından çift camdan yapılmaktadır. İçeride bulunan sıcağı dışarıya, dışarıya bulunan soğuğu içeriye almayan bir yapıyı içermektedir. İlave olarak dirençli bir malzeme olduğu da söylenebilir. Bu sayede uzun seneler kullanım sağlayabilirsiniz.

Isı yalıtımlarına ek olarak C60 sistem adı verilen, daha çok kaliteli ve göze hoş görünen alüminyum profilleri de tercih edebilirsiniz. Fiyat açısından hem ısı yalıtımlarına göre uyumlu, hem de ısı yalıtımlılar gibi dirençlidir. Alüminyum doğrama sistemleri aksesuarları, PVC aksesuarlara kıyasla çok daha sağlam yapıdadır. PVC aksesuarlar arasından en basit olanı ise, pencere kolu ya da kapı kolu şeklinde örnek gösterilebilir. Bu doğrultuda kullanma şekline göre maksimum 6 ay ömrü olacağı da söylenebilir. Ancak alüminyum aksesuar seçeneklerinde pVC aksesuarlarda görülen bazı uygulamalar bulunmaz. Hem çok daha sağlam yapıda, hem de eski modelin yerine çok daha kolay bulabilir olduğunu da ifade etmek mümkündür.