Pvc Pencere Sistemleri

PVC pencere ve kapı sistemlerinin ilk yatırım maliyeti, alüminyum ve ahşaba göre düşük bir orandadır. Bununla beraber PVC profilden imal edilen kapı ve pencereler gibi bakım gerektirmeyecektir. Ayrıca ömürleri yapıların ekonomik ömürleriyle paralel durumdadır. Binaların ömürlerinin 40-50 sene aralığında kabul edildiği göz önüne alındığı zaman, birkaç senede yapılması gereken ahşap doğramaların bakım masraflarının yapıların ekonomik ömrü boyunca ortaya çıkabilecek maliyetlerden daha fazla olacağı bilinen bir gerçektir. PVC pencere sistemlerinin bu doğrultuda çok daha fazla tercih edileceği de bilinmelidir. Alüminyum profillerin üst düzey atalet değerlerine rağmen, korozyon dayanıklılığı sağlayabilmek adına gerçekleştirilen eloksal kaplamaların çizilmesi durumunda meydana gelebilecek oksidasyonun doğrama yüzeylerinin kısa zaman içerisinde bozulmasına sebebiyet vermesi kaçınılmaz olacaktır.

Binalarda görülen enerji kullanımlarının %82 oranı tamamen ısınma amaçlı olarak belirtilmektedir. Bu rakam, Türkiye’de kullanılan toplam enerji oranının %26’lık değerine tekabül edebilecektir. Binalarda mevcut olan ısı kaybının%40 oranı dışarıya bakan duvarlardan, %30 oranı pencere bölümlerinden, %17 oranı dışarıya bakan balkon ya da dış kapılardan, %7 oranı çatı bölümlerinden, %6 oranı da döşeme altlarından kaynaklanabiliyor. Bu durum ise, tasarruf elde edilecek en önemli ortam olarak konutları ve konutlarda birer yalıtım elemanı olarak tercih edilen PVC pencere sistemlerini çok daha ön plana çıkaracaktır. PVC pencere ve kapı sistemlerinin sağladığı en etkili avantaj kesinlikle yalıtım konusudur.

En düşük oranlı ısı kayıplarının görüldüğü malzeme olarak bilinen PVC ile beraber doğru bir cam tercih edilmesi halinde alüminyum ve ahşap sistemlere kıyasla çok daha üstün yalıtım değerleri elde edilirken aynı zamanda nihai tüketicilerin tasarrufları artırılmış olacaktır. M.S. 1500 tarihlerinde yapılarda tercih edilmeye başlayan pencereler, günümüz teknolojilerinin sunduğu faydalar ile beraber binalar için estetik görünüme sahip, ses ve ısı yalıtımını elde eden ve ortama uygun çözümler sunan bir yapıya kavuştuğu söylenebilir. PVC pencere sistemleri, sunduğu üstün avantajlar sebebiyle üretilen PVC pencerelerin %85 oranını oluşturabiliyor. PVC pencereler, yapıların mimarisine bağlı olarak çeşitli renklerde ve tasarımlarda üretildiği de görülmektedir. Ayrıca fiyat aralıklarının ideal olması da avantajlı nitelikler taşımasını sağlamaktadır.